Klimatizácia – 5 tipov pre lepší výber

Klimatizácia môže zlepšiť komfort a kvalitu vzduchu v interiéri. Ak sa rozhodujete pre kúpu klimatizácie, v článku sa dozviete niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pri vašom výbere.

Prehľad témy

V období letných mesiacov siaha mnoho užívateľov po možnosti zaobstarať si klimatizáciu, aby bol pobyt v domácnosti, kancelárii alebo v práci pre nich znesiteľnejší. Pri výbere chladiacich jednotiek existuje celý rad kritérií, na ktoré by sa mal človek zamerať – od veľkosti klimatizovaného priestoru, cez energetickú úspornosť, až po ďalšie využitie jednotky, napríklad aj v období chladných mesiacov.

Mnoho predurčí najmä veľkosť priestoru

Kľúčovým faktorom, ktorý by mal každý užívateľ pred výberom zariadenia zvážiť ako prvý, je veľkosť a typ priestoru, ktorý potrebuje ochladzovať. Novopostavený rodinný dom sa totiž zásadne líši napríklad od malej izby v panelovom dome. Pre malé miestnosti alebo priestory, kde konštrukčne nie je možné umiestniť zložitejšie klimatizačné systémy, ponúka súčasný trh aj tzv. prenosné “mobilné” klimatizácie, čo znamená, že všetky komponenty sa nachádzajú vo vnútornej jednotke. Ide o samostatné a voľne stojace prístroje s minimálnymi nárokmi na inštaláciu.

Tento typ však nie je taký účinný a za nevýhody sú považované aj väčšie rozmery, ktoré môžu zaberať ďalšie miesto v priestore kde sa človek pohybuje. Z hľadiska komfortu je negatívom najmä to, že tento typ je hlučnejší a v neposlednom rade si vyžaduje výstup horúceho vzduchu von z budovy, čo si trochu protirečí s výhodou prenosnosti.

Druhý základný variant potom predstavujú takzvané “split” systémy, kedy je klimatizačná jednotka rozdelená na vonkajšiu a jednu alebo viac vnútorných jednotiek. Ich počet si používateľ môže určiť podľa toho, koľko miestností chce ochladzovať. Jednotky pritom pracujú nezávisle a majú samostatnú trasu rozvodu. Vďaka prítomnosti vonkajšej a vnútornej jednotky sú split systémy vysoko účinné, a oproti mobilným klimatizáciám tiež oveľa menej hlučné. Hodia sa preto do väčších priestorov ako rodinné domy, veľké byty, či komerčné priestory, avšak dnes už je portfólio klimatizácií tak široké, že je možné tento systém nainštalovať takmer všade. Pri inštalácii tohto typu treba počítať so stavebnými úpravami. Ich rozsiahlosť ale závisí od celkovej dispozície priestoru a umiestnenia jednotiek.

Obrázok pre Klimatizácia - 5 tipov pre lepší výber

Pri porovnaní oboch typov sa mobilná klimatizácia javí ako skôr núdzové riešenie. Napriek nižšej cene a jednoduchej inštalácii môže byť prekážkou predovšetkým vysoká hlučnosť a nízka účinnosť. Z hľadiska efektivity a komfortu možno preto jednoznačne odporučiť klimatizáciu typu split prípadne multisplit. Tieto systémy sú veľmi obľúbené a odporúča ich veľa firiem, ktoré sa zaoberajú predajom, inštaláciou a servisom klimatizačných zariadení.

Potrebný výkon klimatizácie je možné jednoducho spočítať

Ďalším významným kritériom na ktoré by sa nemalo zabúdať je výkon jednotky. Platí pritom pravidlo, že čím väčší priestor, tým je potrebný väčší chladiaci výkon. V prípade multisplit systému sa však toto kritérium dá vyriešiť pridaním ďalšej vnútornej jednotky. Na stanovenie optimálneho výkonu klimatizácie existuje vcelku jednoduchá pomôcka, podľa ktorej by na 1 m3 malo pripadať zhruba 35 wattov chladiaceho výkonu. Pri stredne veľkej obývacej izbe s rozmermi 6 x 5 metrov a výškou stropu okolo 2,5 metra by tak malo stačiť zariadenie s výkonom cca 2,6 kW.

Odborníci však odporúčajú počítať s dodatočnými faktormi, ktoré môžu hrať z hľadiska teploty rolu. Môže ísť o materiál a hrúbku stien, veľkosť a orientáciu okien, či umiestnenie chladiacich zariadení v objekte – nielen tieto aspekty môžu výslednú teplotu v miestnosti ovplyvniť, preto sa pri rozhodovaní často oplatí poistiť si maximálny komfort a efektivitu klimatizácie výkonnejším modelom.

Vykurovanie už nie je problém

Pri výbere klimatizácie nemusí byť jediným kritériom chladenie vzduchu, súčasné modely totiž môžu poslúžiť aj na vykurovanie. V porovnaní s klasickým kúrením ho tento variant v niektorých ohľadoch dokonca predbehne, napríklad v tom, že teplý vzduch z vnútornej jednotky začne po jej zapnutí prúdiť do miestnosti prakticky okamžite. Toto riešenie často využívajú majitelia chalúp alebo priestorov, ktoré v zimnom období navštevujú len občasne. V porovnaní s elektrickými vykurovacími telesami je potom spotreba klimatizačnej jednotky pri rovnakom výkone až tri alebo štyrikrát nižšia. Kúrenie a chladenie v jednom znamená, že kúpou modernej klimatizácie získate multifunkčné zariadenie, ktoré využijete počas celého roka.

Dlhodobá investícia

Napriek tomu, že klimatizačné jednotky majú vyššiu obstarávaciu cenu je to rozhodne dlhodobá investícia. Je dobré sa preto zamerať na preverených dodávateľov ako napríklad Daikin, Samsung, Sinclair, a to aj za cenu vyššej obstarávacej ceny. Jednotka sa potom užívateľovi odvďačí dlhou životnosťou a to aj pri celoročnej prevádzke. Výslednú cenu klimatizácie ovplyvňuje okrem výkonu či počtu jednotiek aj modelový typ a množstvo filtrov v zariadení. Absorpčné filtre dokážu okrem prachu zachytiť aj tabakový pach, baktérie či plesne, čo ocenia najmä alergici. Je však na zvážení každého užívateľa aký typ filtrácie vzduchu si vyberie. Základný prachový filter dnes obsahujú už všetky modelové rady.

Dizajn a funkcie sú už neoddeliteľnou súčasťou

Klimatizácia je dôležitou súčasťou modernej domácnosti, ktorá zabezpečuje pohodlie a zdravé prostredie. Ale nemusí byť len praktickým riešením, môže byť aj súčasťou vášho interiéru a vyjadrovať váš vkus a osobnosť. Jednou z možností ktoré ponúkajú výrobcovia je prispôsobiť si klimatizáciu podľa svojich predstáv a vybrať si z viacerých modelov a farebných kombinácií. Takto môžete zladiť klimatizáciu s farbou steny, nábytku, alebo doplnkov, alebo naopak vytvoriť kontrast a zvýrazniť ju ako dekoračný prvok.

Obrázok pre Klimatizácia - 5 tipov pre lepší výber

Vyššie modelové rady ponúkajú vysoký užívateľský komfort a špičkové funkcie, ktoré prinášajú napríklad vstavanú sieť WLAN slúžiacu pre lepšie ovládanie, jednoduché pripojenie k internetu a pohodlné riadenie na diaľku pomocou aplikácií v mobilnom telefóne. Napríklad klimatizácia Samsung Wind-Free sa dokáže pripojiť k aplikácii SmartThings, ktorá vám umožňuje monitorovať a nastavovať teplotu, vlhkosť, časovač a ďalšie parametre svojej jednotky odkiaľkoľvek. Tento systém tiež podporuje hlasové ovládanie pomocou služieb ako Google Assistant alebo Amazon Alexa.

Ďalšou inteligentnou funkciou jednotky je detekcia pohybu. Napríklad výrobca Daikin v modeloch Perfera či Emura dokáže pomocou senzoru rozpoznať či sa nachádzajú osoby v miestnosti a aké sú nastavené teplotné preferencie. Na základe týchto informácií systém upravuje smer a intenzitu prúdenia vzduchu tak, aby každý cítil maximálny komfort. Medzi najpopulárnejšie inteligentné funkcie klimatizácie patrí automatická regulácia teploty podľa nastavených potrieb užívateľa.

Ako vidíte, inteligentné funkcie klimatizácie vám môžu priniesť mnoho výhod, ako je väčší komfort, úspora energie, pohodlie ale aj bezpečnosť. Ak sa rozhodnete pre kúpu klimatizácie, odporúčame vám poradiť sa s odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať ten správny model pre vaše potreby a zabezpečiť jeho správnu inštaláciu a údržbu. Preto nás neváhajte nás kontaktovať telefonicky alebo cez kontaktný formulár. Radi vám poskytneme všetky potrebné informácie a poradíme vám s výberom najvhodnejšieho produktu. Tešíme sa na vašu spoluprácu.

Rezervácia

Kontaktný formulár

Zdielať:

Viac článkov

Oprava klimatizácie
Klimatizácie
Patrik

Oprava klimatizácie

Nefunguje Vám klimatizácia? Alebo sa Vám zdá, že nepracuje správne? Či už ide o nedostatočné chladenie, nezvyčajné zvuky, alebo zvýšenú spotrebu energie, sú to signály, ktoré by vás mali upozorniť na možné problémy s vašim zariadením a potrebnú opravu klimatizácie.

Prečítajte si viac »
Čistenie klimatizácie
Klimatizácie
Patrik

Čistenie klimatizácie

Údržba a čistenie klimatizácie je často zanedbávaná činnosť, až kým sa neobjaví nepríjemný zápach, nedostatočné chladenie a vykurovanie alebo úplná nefunkčnosť klimatizačnej jednotky.

Prečítajte si viac »
Návrat hore
Rezervácia

Kontaktný formulár